Dziecko zaczynające piłkarską przygodę, pragnie być najlepszym z najlepszych i odnosić same sukcesy. Jednak sportowa kariera nie zawsze jest łatwa do pokonania, a niekiedy pojawiają się przeszkody i porażki. Przełomowym momentem dla młodego zawodnika jest mecz, podczas którego zmierzy swoje siły z innymi zawodnikami. Czy dla dziecka najważniejszy jest wynik? Czy brak wyników i tabel może przyczynić się do efektywniejszego szkolenia piłkarskiego?
We wrześniu ubiegłego roku Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej podjął uchwałę o likwidacji ewidencji wyników i tabel w kategoriach wiekowych skrzat i orlik od sezonu 2021/2022. Zgodnie z tym rozporządzeniem w protokołach meczowych oraz sprawozdaniach sędziowskich nie będą zapisywane wyniki spotkań. W rozgrywkach WLLP Akademia Piłkarska Reissa dla kat. A i B1 od lat nie prowadziła wyników i tabel, mając na celu indywidualny rozwój piłkarskich umiejętności młodych zawodników Akademii.
Czy ta zmiana wykluczy rywalizację wśród dzieci?
Zdrowa rywalizacja, opierająca się na grze fair play i szacunku w stosunku do pozostałych zawodników, może okazać się świetną motywacją dla dzieci. Zamierzeniem PZPN-u nie było eliminowanie rywalizacji, a jedynie zmianę podejścia do rozgrywek dziecięcych. Dzieci nadal będą rywalizować, gdyż to jest wrodzona cecha ludzkiej osobowości, jednak sędziowie nie będą liczyć bramek i ogłaszać zwycięstwa jednej drużyny.
Co brak punktacji daje najmłodszym zawodnikom?
Dziecko jadąc na turniej chce wygrać i będzie się starało, żeby to właśnie jego drużyna zwyciężyła. Zasadniczą różnicą będzie to, iż w sytuacji przegranej nic się nie dzieje. Nie ma oficjalnie ogłoszonego zwycięstwa, nie pojawią się na stronie internetowej czy w social mediach tabele z wynikami. Kolejną przewagą tej zmiany jest fakt, że każde dziecko może brać udział w turniejach, bez względu na umiejętności piłkarskie. W starszych rocznikach, grających o zwycięstwo, często wybierani są najlepsi gracze, dzięki którym jest duże prawdopodobieństwo wygranej. W przypadku młodszych dzieci nie ma różnicy, najważniejsze, aby dziecko się dobrze bawiło.
Rodzicu, ciesz się sportowymi zainteresowaniami dziecka!
Nowa reforma jest przede wszystkim skierowana do rodziców i trenerów, aby uświadomić im, iż w małych sportowcach należy pielęgnować pasję piłkarską, a nie presję osiągnięcia jak największych sukcesów. Dziecko zawsze powinno grać na 100% kierując się chęcią wygranej. Tego nie można zmienić. To rozwiązanie ma na celu odciągnięcie rodzica i trenera od istoty wyników , aby mogli się skupić na jakości gry młodych piłkarzy . Dziecko z pewnością będzie się cieszyło ze zdobytego gola czy wygranej jego drużyny, ale nie będzie to dla niego najważniejszym elementem w piłce nożnej.
WLLP daje okejke!
Podczas cotygodniowych rozgrywek wiosennej edycji WLLP również najmłodsi gracze z grup A i B1 nie będą rywalizować o miejsce na podium. Każdy zawodnik będzie mógł wziąć udział i cieszyć się meczem, bez niepotrzebnego w tak młodym wieku, stresu czy presji. Wyniki i ciągła rywalizacja mogą w końcu przyczynić się do niechęci dziecka wobec piłkarskich rozgrywek, a tego chcielibyśmy uniknąć! Najważniejsze jest, żeby dziecko chętnie rozwijało swoje indywidualne umiejętności i uczyło się prawidłowej gry.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pozwolił przybliżyć reformę PZPN- u i rozwiać wątpliwości, co do jej słuszności. Rozgrywki piłkarskie to świetna rozrywka dla każdego dziecka, dlatego serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w #LidzeMarzeń.
Polub nasz fanpage Wielkopolsko – Lubuskie Ligi Piłkarskie, aby być na bieżąco z terminami wiosennych rozgrywek WLLP!