Mecz dla każdego piłkarza jest ważnym wydarzeniem, a w szczególności dla młodych zawodników, którzy są na początku swojej kariery. Wychodząc na murawę dziecko może poczuć przyspieszony oddech, lekki ból brzucha czy drżenie nóg. Jak rodzic może pomóc dziecku zmierzyć się z tymi emocjami?
Stres przed meczem jest zupełnie naturalną reakcją każdego piłkarza, niezależnie od tego, czy jest to początek kariery zawodnika czy trwa ona już od kilku lat. Wydzielanie stresu jest niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu. Może on pozytywnie wpłynąć na grę piłkarza, gdyż poprawia spostrzegawczość, koncentrację, a także stymuluje wydzielanie się hormonów. Lekki stres utrzymywany na odpowiednim poziomie wpływa korzystnie na organizm człowieka.
Jak rodzic może pomóc dziecku zmniejszyć stres przed meczem?
Ważne, aby rodzic rozmawiał z dzieckiem o jego emocjach. Nie należy to do łatwych zadań, gdyż często dziecko samo nie potrafi tego wytłumaczyć. Warto skupić się na konkretnych odczuciach młodego piłkarza, które mu towarzyszą. Wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje i spróbować wspólnie znaleźć tego przyczynę np. dziecko może przejmować się, że koledzy z jego drużyny są od niego lepsi. W takiej sytuacji trzeba dziecku zwrócić uwagę na to, ile czasu ostatnio trenował i jak dużo wysiłku wkładał w to, aby być jeszcze lepszym.
Nie wywieraj presji!
Podczas rozgrywek WLLP młodzi zawodnicy nie grają o miejsce ani medal, a skupiają się jedynie na celach zadaniowych, tym samym dobrze się bawiąc. W drużynach C i starszych grupach zawodnicy grają o podium. Przed meczami tych drużyn pamiętaj, aby dodatkowo nie stresować młodego piłkarza. Nie zastanawiaj się na głos, jak przeciwnicy są przygotowani, jakie wyniki ostatnio osiągnęli, czy ile punktów im brakuje, żeby utrzymać się w grupie. Im większa presja, tym pojawia się większy stres u dziecka. Warto przed meczem porozmawiać o czymś przyjemnym, spróbować odprężyć młodego zawodnika np. puszczając jego ulubioną muzykę.
Każdy popełnia błędy!
Dla dziecka stresująca może być także obawa przed popełnieniem błędu. W takiej sytuacji trzeba uświadomić dziecku, że ma prawo do ich robienia, w końcu każdy je popełnia! Możesz przywołać swoją historię i zwrócić uwagę, czego Cię ta konkretna sytuacja nauczyła. Młodemu piłkarzowi należy przypominać o tym, jak jesteś z niego dumny. Możesz podkreślić, jak doceniasz, to, że regularnie uczęszcza na treningi i pielęgnuje swoją pasję, a także że chce uczestniczyć w piłkarskich rozgrywkach , co świadczy o jego odwadze. Dziecko potrzebuje zapewnień od rodzica, iż ewentualna porażka nic nie zmieni, a Ty nadal będziesz je kochał, bez względu na wszystko!
Budowanie pewności siebie u dziecka jest trudnym i czasochłonnym zadaniem dla rodzica. Jednak należy starać się rozmawiać z dzieckiem o jego sukcesach i porażkach, a także o towarzyszących mu emocjach. Mecz powinien kojarzyć się młodemu piłkarzowi ze świetną okazją do integracji i zabawy, a zwycięstwo nie jest najważniejsze.