Tegoroczne lato raczy nas upalnymi dniami, należy jednak pamiętać, że w trakcie gorących dni, szczególną uwagę trzeba przyłożyć do nawodnienia. Dzięki wodzie organizm pozbywa się toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Podczas wysiłku fizycznego poprzez wydzielanie potu, skóra może się ochłodzić i nie dopuścić do przegrzania wnętrza ciała. Dzieci uprawiające sport powinny spożywać więcej wody niż ich rówieśnicy nieuczęszczający na treningi. Pojawia się jednak pytanie, ile dziecko powinno przyjmować płynów w trakcie upałów?

Czy ilość pitej wody zależy od wieku dziecka?

Każde dziecko powinno pić wodę, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ilość płynów jest jednak zależna od wielu czynników. Jednym z nich jest intensywność wykonywanej aktywności fizycznej, ale także wiek i waga dziecka. Należy pamiętać, że 2 litry wody powinien przyjmować każdy młody sportowiec w wieku 9 – 13 lat, natomiast 3 litry wody powinien spożywać każdy nastolatek w wieku 14 – 18 lat.

Czy płyny można uzupełniać tylko za pomocą wody?

Bilans wodny uzupełniają nie tylko woda sama w sobie, ale również napary, warzywa, owoce czy soki – one również są źródłem wody, choć nie nawadniają tak dobrze jak ona sama. Świetnie mogą się sprawdzić również izotoniki, które oprócz cukru dostarczają dodatkowej porcji sodu. Przy wysiłku fizycznym wraz z potem tracimy sód, a jego niski poziom może znacznie pogorszyć wydolność sportowca. Warto wybierać naturalne izotoniki bez barwników i konserwantów z jak najkrótszym składem.

Woda zdrowia doda!

Szczególnie u młodych sportowców warto zwrócić uwagę na odpowiednie przyjmowanie płynów, gdyż w trakcie intensywnych treningów dzieci tracą bardzo dużo wody wraz z potem i wydychanym powietrzem. Niewłaściwe uzupełnianie płynów, może niekiedy prowadzić do niewielkiego odwodnienia, co będzie skutkować problemami z koncentracją, koordynacją i spadkiem wydolności. Nie zalecane jest również przekraczanie wyżej wskazanych limitów wody, gdyż organizm nie może się napić „na zapas”. Ubytki wody powinny być uzupełniane na bieżąco.

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Warto uświadamiać dzieci o dobroczynnych właściwościach wody i zachęcać je do regularnego jej picia. Można zaopatrzyć je w fajny bidon, który będzie ciekawym gadżetem, a także idealnym przypomnieniem, aby uzupełniać płyny podczas treningu.

Nie zapomnij polubić naszego fanpage’u – Wielkopolsko – Lubuskie Ligi Piłkarskie, aby nie ominęły Cię kolejne wskazówki self-care młodego piłkarza!